IGNALINOS RAJONO VIETOS VEIKLOS GRUPĖ

Maži darbai – didelių pasiekimų pradžia

 

  

 

Naujienos


Grįžti į peržiūrą

2017-12-11

Akvakultūros svarba vietovės identitetui

Kas pusmetį organizuojamos Europos žuvininkystės vietos veiklos grupių (ŽVVG) tinklo Farnet konferencijos surenka daugiau kaip 150 dalyvių iš visų ES šalių. Ignalinos VVG nuo 2010 m. dalyvauja šio tinklo renginiuose, kur moderniausiais būdais pristatomos sektoriaus tendencijos, įvairūs Bendruomenių inicijuotos vietos plėtros aspektai. Šių metų lapkričio pabaigoje vykusios konferencijos tema – akvakultūra. Renginys skirtas aptarti įvairius probleminius tvenkininės žuvininkystės ir vietos bendruomenių integracijos aspektus.

Unikali vietovė

Konferencija vyko Vokietijoje, Weiden mieste, Tirschenreuth ŽVVG teritorijoje. Ši ŽVVG yra šiaurės Bavarijoje, jos teritorijoje yra daugiau kaip 4700 tvenkinių, kurie sudaro vieną seniausių akvakultūros kraštovaizdžių Europoje. Šis regionas – tarsi akvakultūros „lopšys“, kur nuo senų laikų vyravo maži šeimų žuvininkystės ūkiai, kur prasidėjo Europos pramoninio žuvies auginimo kultūra. Tvenkinių sistema iki šiol eksploatuojama tūkstančių savininkų ir yra labai reikšminga regiono ekosistemai, ekonominei gerovei ir vietos identitetui. Bendruomenių inicijuotos vietos plėtros strategijos prioritetai šiuo laikotarpiu nukreipti į vietos identiteto su tradicine karpių produkcija stiprinimą.

Identiteto svarba

Išskirtinis kraštovaizdis ir su tvenkiniais susiję kone kiekvienos šeimos gyvenimai ir tradicijos puikiai išnaudojami krašto rinkodarai: kiekviena oficiali kalba ar neoficialus pokalbis su vietos žmonėmis pradedamas: mūsų kraštas – 1000 tvenkinių kraštas! Vietovės logotipą „1000 tvenkinių kraštas“ galima pamatyti ant daugumos dokumentų, leidinių, stendų. Regione pastatyta 350 karpių skulptūrų, kurios išmargintos vietovės gyventojų. Čia organizuojami karpių festivaliai, kurių metu gyventojai keliauja po restoranus ir muges, ragauja vietinės žuvies patiekalus ir renka antspaudus (daugiausiai surinkusieji dalyvauja loterijose, apdovanojami prizais). Ne tik vietos, bet ir už daugiau nei 100 km esančio Niurnbergo restoranuose pateikiami vietiniai žuvies patiekalai valgiaraščiuose pristatyti kaip išskirtiniai.

Akvakultūra ir bendruomenė

Akvakultūros įmonės visoje Europoje pasižymi uždarumu, tačiau pastaruoju metu pačios inicijuoja projektus ir veiklas, įtraukiančias bendruomenę: organizuoja žuvies festivalius, pėsčiųjų žygius tvenkinių teritorijoje, edukacines programas. Regionai, turintys žuvininkystės tradicijas vidaus vandenyse, nepaleidžia progos išnaudoti šį išskirtinį kraštovaizdžio ir žmonių veiklos aspektą turistų pritraukimui. Keli Tirschenreuth ŽVVG įgyvendintų projektų pavyzdžiai tai puikiai iliustruoja:

- „Laiptų kelias į dangų“ (Himmelsleiter) – visuomeninis projektas, skirtas pristatyti unikalų tvenkinių kraštovaizdį. Waldnaabaue vietovėje tvenkinių istorija skaičiuojama nuo X a., čia šiuo metu 3000 ha užimti tvenkiniais. Ši vietovė su gilia istorija, unikaliu kraštovaizdžiu ir bioįvairove yra saugoma, tačiau tvenkiniai iki šiol eksploatuojami, be to, sudarytos puikios sąlygos lankytojams, turistams, sportininkams važinėti dviračiais, vaikščioti pėsčiomis, o pačioje gražiausioje tvenkinių tinklo vietoje pastatyti 20 m. aukščio ir 70 m. ilgio laiptai, nuo kurių viršaus atsiveria puikus vaizdas.

- Krašto muziejus su akvariumu. Vietovė, kurioje tvenkininės žuvininkystės tradicijos skaičiuoja kone tūkstantmetį buvo susirūpinta, kad vaikai ir svečiai gali matyti tvenkinių kraštovaizdį, bet nemato kas jų viduje, todėl krašto muziejus buvo „papildytas“ akvariumų sale, kurioje pristatoma tvenkiniams būdinga bioįvairovė. Krašto muziejuje pristatomos ne tik žvejybos tradicijos, istoriniai aspektai, bet ir šiuolaikinės technologijos. Kadangi muziejus didelis, jis įsikūręs keliuose pastatuose, kurie sujungti požeminiais tuneliais.

- Šlapios vaikų žaidimų aikštelės. Smagi tendencija Europoje, kuria puikiai galėtų pasinaudoti ir Ignalinos kraštas – tai žaidimų aikštelės vaikams, kuriose vaikams įrengiami nedideli vandens žaidimų atrakcionai: tekantys upeliukai, kraneliai, fontanėliai. Jie dažniausiai įrengiami paplūdimių zonose, kad vaikai galėtų žaisti smėlyje, plukdyti kanalais medines žuveles, sušlapti, išsitepti ir turėtų galimybes po to išsimaudyti ir nusiprausti.

Ignalinos rajono VVG šiuo metu įgyvendina Dvisektorę Ignalinos rajono kaimo ir žuvininkystės plėtros strategiją 2014-2020 m, kurioje numatyta parama žuvininkystės projektams pagal priemones: „Žvejybos ir akvakultūros produktų perdirbimas“ (parama vienam projektui iki 123062,5 Eur) ir "Sąlygų rekreacinei žvejybai sudarymas bei gerinimas“ (parama vienam projektui iki 48665,33 Eur). Kviečiame domėtis finansavimo sąlygomis ir įgyvendinti žuvininkystės projektus mūsų rajone. Paramos sąlygos ir daugiau informacijos www.irvvg.ltGrįžti į peržiūrą