IGNALINOS RAJONO VIETOS VEIKLOS GRUPĖ

Maži darbai – didelių pasiekimų pradžia

 

  

 

Naujienos


Grįžti į peržiūrą

2022-07-19

Norvegijos patirtis skatinant bendruomenių aktyvumą „Mes – daugiau nei aš!“


Norvegijoje veikia šiek tiek kitokie darbo su visuomene ir demokratinio dalyvavimo skatinimo instrumentai, nei mums įprasti taikomi Europos Sąjungoje. Lietuvos bendruomenių organizacijų ir savivaldos atstovai iš 10 skirtingų Lietuvos vietovių gavo unikalią galimybę daugiau kaip savaitę lankyti partnerius Norvegijoje, išgirsti ir pamatyti vertingą patirtį lemiančią gyvenimo kokybės gerėjimą.

Ignalinos rajono vietos veiklos grupė – partneris Lietuvos regioninių tyrimų instituto Aktyvių piliečių fondo projekte „Vietos bendruomenių pilietinio aktyvumo ir demokratinio dalyvavimo galimybių didinimas“.


Bendruomenių tvarumas

„Mažuose miesteliuose ir kaimuose – jungtys tarp žmonių trumpesnės, o besirūpinančios rankos – šiltesnės“ – taip pasakė garbaus amžiaus humanitarinės organizacijos Leikangeryje lyderis Knut Henning Grepstad svetingai priėmęs Lietuvos delegaciją nedideliame jaukiame miestelyje. Lietuvoje turime nemažai bendruomenių, stebime jų veiklą, net drįstame vertinti aktyvumą skaičiuodami kiek projektų įgyvendino, kokią infrastruktūrą sutvarkė. Besiorientuodami į veiklos efektyvumą neretai apleidžiame esminės vertės išsaugojimą – žmonių bendrumą, norą veikti kartu, dalintis ar tiesiog kartu būti. Norvegijoje bendruomenių tvarumas laikomas labai svarbiu ir yra remiamas valstybės. Aplankytoje Vestland apskrityje veikia LivOGLyst bendruomenių vystymo programa, kurios tikslas – stiprinti bendruomenes. Programa startavo 2007 metais. Jos esmė labai panaši į Europos Sąjungoje jau 30 metų veikiančią Leader programą, kuri vykdoma iniciatyvos „iš apačios“ pagrindu ir paremta vietos resursais. Esminis skirtumas yra tas, kad Norvegijoje bendruomenė gali pretenduoti į 9000 Eur paramą veiklai (ne projektui, tiesiog veiklai), ši suma skiriama trims metams ir leidžia bendruomenei vykdyti reguliarias veiklas, užtikrinančias ryšių bendruomenėje puoselėjimą. Remiamas tvarumas užtikrinant galimybę susitikti, organizuoti bendras šventes, įtraukti naujus narius. Jei bendruomenė turi idėjų ir poreikį tobulinti savo gyvenamąją vietovę – gali rengti projektą ir pretenduoti į 39 000 Eur paramą. Tokio projekto pavyzdys – savivaldybės lygmens vietos produktų prekinio ženklo sukūrimas.

Pirmiausia – vaikai

Kur bekeliautum ir su kuo bekalbėtum, norvegai visuomet akcentuoja vaikų įtraukimo į sprendimų priėmimą svarbą. Nelaukiant kol suaugs, jau nuo mažens žmonės turi suprasti, kad jų balsas svarbus ir tikrai gali būti išgirstas. Įdomus vaikų įtraukimo metodas buvo pritaikytas projekte Dokken2050, kurį pristatė Bergeno klimato, aplinkos ir miesto plėtros vystymo departamento vadovė. Įkvėptas sėkmingo Oslo pavyzdžio 2018 m. Bergenas iškėlė uostą iš miesto teritorijos ir 2000 ha plotą valstybinėje žemėje panaudojo plėtrai. Skirtingi sektoriai - savivaldybė, gyventojai ir verslas dirbo kartu. Kūrė “City labs”, kur dirbo kartu su gyventojais vystydami idėją, taip pat buvo pasitelkti ir tyrėjai. 3 skirtingos komandos, generuodamos pramoninės zonos panaudojimą miesto plėtrai idėją skirtingomis kryptimis sukūrė ilgalaikį planą ir viziją iki 2050 m. Vaikai buvo įtraukti per Minecraft žaidimo platformą. Organizatorius nustebino aktyvus vaikų dalyvavimas, o idėją panaudoti dalį pakrantės atrakcionams ant vandens tikimasi pritaikyti realybėje.

Ne pirma ekspertė akcentavo jog labai svarbu dirbti su vaikais, ugdyti jų supratimą apie įsitraukimo svarbą ir sprendimo galimybes. Su vaikais nuolat kalbama apie tai kaip veikia bendruomenė. Auginamas socialinis kapitalas, ryšys tarp kartų. Sąmoningai dirbama ties socialiniu bendruomenių tvarumu.

Sinergijos jėga – „Mes – daugiau nei aš“

Unikalus projektas ne tik Norvegijos, bet ir Europos mastu – mokslo, verslo ir sporto tarpinstitucinė partnerystės rezultatas - Campus Sogndal. Komplekse veikia universitetas, mokslinių tyrimų institutas, mokykla, mokytojų kvalifikacijos centras, bendradarbystės centras, inovacijų agentūra, verslo inkubavimo erdvės, stadionai (uždaras, atviras) alpinistų rengimo centras (su viena didžiausių Norvegijoje 18 m aukščio alpinistų treniravimo siena naudojama varžyboms), parduotuvės, kavinės, lažybų punktas ir dar daug įvairių infrastruktūros ir verslo komponentų. Komplekso vertė – 250 mln. Futbolo klubo iniciatyva gimusi partnerystė buvo formalizuota tiesiog per 5 dienas, nes visi norėjo būti projekto dalimi. Universitetas, savivaldybė, futbolo klubas ir apskrities administracija pastatė milžinišką infrastruktūros kompleksą, kuris nulėmė viso regiono vystymosi tendencijas. Campuse įsikūrusiame universiteto padalinyje mokosi 4400 studentų (mieste kur tik 7000 gyventojų). Daug vietos gyventojų nuomoja būstą studentams. Net 77 proc. studentų lieka dirbti šiame regione, nes čia sėkmingai kuriasi verslo startuoliai. Buvo pristatyta viena tokių įmonių, kuri užsiima kalnų dviračių trasų įrengimu. Vakarų Norvegijos universiteto prorektorius pristatė naują kaimo vietovių vystymo tendenciją Europoje - regionuose reikia kurti ne darbo vietas o geras gyvenimo sąlygas: geras internetas, gamtos artumas, laisvalaikio galimybės. Darbo vietos vis dažniau tampa mobiliomis, todėl apsisprendimą gyventi kaimo vietovėje lemia jau visai kiti dalykai nei anksčiau.

Bendradarbiavimo privalumus pamatėme ir kooperatyve Lærd Grønt, kuris vienija 140 narių, vaisių ir daržovių augintojų ir yra didžiausias trešnių tiekėjas Norvegijoje. Įsikūręs naujose 6500 kv m patalpose, kurias pastatė per metus. Bendra pastatų vertė 20 mln. Eur (4 mln. Eur – valstybės parama). Bendri šaldytuvai, sandėliai, logistikos sistema (transportas važiuoja per ūkius ratu kas 3 valandas ir surenka šviežius vaisius ir daržoves).

Pėdsakas gamtoje

Atsakomybė už savo veiksmus lydi kiekvieną planavimo procesą. Įdomus aplankytas pavyzdys – miško restoranas FLOYEN, kurio veiklos filosofija – „Turime žiūrėti kokį pėdsaką gamtoje paliekam“. Restorano įkūrėja papasakojo, kad Bergenas turi ambicijų tapti žaliausiu miestu Norvegijoje žaliosios krypties, mąstymo prasme. Miške įkurtoje nedidelėje cinamoninėmis bandelėmis kvepiančioje kavinėje apsilanko iki 2000000 lankytojų per metus, daugiausiai šaltuoju metu, kuomet ypač populiarūs pasivaikščiojimai gamtoje. Dar vienas stebėtinas faktas, kad šiame versle įtraukti net 473 dalininkai, vienas kurių – savivaldybė.

Vienas įspūdingiausių regiono objektų Jostedalio ledynas ir jam skirtas lankytojų centras bei klimato kaitos ekspozicija labai vaizdžiai iliustruoja klimato kaitos mastą, kuris Lietuvoje dar ne taip akivaizdžiai matomas. Stebint kaip per 5 pastaruosius metus didžiausias žemyninės Europos ledynas (jo riba) pasislinko apie 200 m., negali ignoruoti Žaliojo kurso svarbos net ir vietos plėtros procesuose.

Šiame straipsnyje apžvelgti keli įdomesni pavyzdžiai, kurie gali būti įdomūs mūsų bendruomenėms. Ypatingai turiningoje programoje pranešimus skaitė, projektų pavyzdžius pristatinėjo daugybė aukščiausio lygio savo srities profesionalų. Ilgametė Lietuvos regioninių tyrimų instituto partnerystė, kruopštus planavimas ir ypatingas norvegų atsakingumas paliko didelį įspūdį programos dalyviams. Nemažai išgirstų metodų ir idėjų jau visai netrukus galės būti pritaikyti planuojant naujojo laikotarpio Ignalinos rajono kaimo plėtros strategiją. Projekto lėšomis finansuotoje kelionėje dalyvavo projekto koordinatorė Ignalinos rajone, Ignalinos rajono VVG vietos plėtros strategijos administravimo vadovė Ligita Smagurauskienė ir Ignalinos rajono savivaldybės deleguota atstovė – Marijona Lukaševičienė.

Projektas „Vietos bendruomenių pilietinio aktyvumo ir demokratinio dalyvavimo galimybių didinimas“. finansuojamas 2014-2021m. EEE finansinių mechanizmų lėšomis, Aktyvių piliečių fondas, sutarties Nr. K1-01-IP-D-355. Ignalinos rajono savivaldybė prisideda prie šio projekto 1 proc. bendrafinansavimo lėšų.Grįžti į peržiūrą